27 Nisan 2014 Pazar

If you build it, he will come!!!

Pek çoğunuz Kevin Costner'ın Düşler Tarlası filmini izlemiştir. Bence izlemediyseniz de hemen izleyin. Gerçi tabii artık çok eski bir film, pek çok insanı eski filmler tatmin etmiyor (star wars'u neden seviyorsunuz, nesi var ki teknolojisi çok eski bir kere diyen insanlarla tanıştım ben) ama bence gene de eski filmleri sevin, izleyin. O filmde Kevin Costner, "If you build it, he will come" diyen bir ses duyuyordu ve oalylar gelişiyordu. Ben de son izlediğimden beri yıllar geçti gerçi. Türkiye'de DVDsi vardı, dönünce izleyeyim. 

Neyse, burda biliyorsunuz Amerikan Futbolu ve NBA maçına gittim. Bir de baseball maçına gitmeyi çok istiyordum. Hafta içi  arkadaşım açıkta bilet var gelir misin dedi. Tamam dedim, gelirim. Bir Fulbright burs organizasyonuydu. Herkes yabancı olduğu için oyunun kurallarını da anlattılar, böylece izlemek daha zevklli oldu. Esasında kurallar anlamında çok karmaşık bir oyun değil, ama oyunun risk faktörü yüksek. Atıcı topu aşağı yukarı 90 mil/saatlik bir hızla atıyor. Senin elindeki sopayla topa vurman büyük başarı. Zaten en iyi vurucuların bile vurma yüzdesi %30muş. Bir de o topun kafana falan gelmemesi lazım zira çok sert. Geçen hafta bir oyuncunun yüzünün yarısı yaralanmış. Kaskını falan parçalamış top. Ölmediğine şükretmesi lazım dediler. 

Washington Nationals ile San Diego Padres arasındaydı maç. Padres hayli zayıf bir takımdı. Maç çok heyecanlı değildi o yüzden de. Nationals vurucu konumunda olduğunda iyiydi, heyecanlıydı. Ama Padres vurduğunda genelde pek bir heyecan yoktu. Çünkü pek vuramadılar. Vuramadıkları zaman da kimse koşu köşesini kapmaya çalışmadı:) Tahmin ediyorum ki iki tane güçlü takım arasındaki maç çok çekişmeli ve heyecanlı geçer. Keşke şampiyonluk maçını izleme şansım olsaydı.

Bir de oyunda bir elitistlik var. Pantalonlar ütülü, oyuncuların eldiveni var falan. Dedim ne oluyor, maça mı çıktınız baloya mı geldiniz? Sanırım baseball futbola göre daha elit bir oyun olarak kabul ediliyor.

Bu maç aşağı yukarı 2.5 saat sürdü. Ama baseballda da, futbol gibi süre sınırlaması yokmuş. 9 tur oyunun bitmesi gerekiyor. Eğer bu 9 oyunda eşitlik varsa 10, 11 diye devam ediyormuş. Yani maç berabere bitemiyor. En uzun oyun 1981'de Pawtucket Red Sox ile Rochester Red Wings arasındaymış. 8 saat 25 dakika sürmüş ve maçı Pawtucket 3-2 kazanmış.

Oyunun sonunda, Nationals kazandı.  

Artık dönüş hazırlıkları başlıyor. Karmaşık duygular içindeyim. Onca nefret etmiştim, şimdi dönmeyi o kadar istemiyorum ki. tek bir hayat yaşıyoruz ve ne yazık ki Türkiye'deki hayat çok kötü. Ülkemi, ailemi, arkadaşlarımı özlemeyi bir kenara koyalım. Türkiye'deki ortama dönmeyi hiç istemiyorum ne yazık ki. Aylarca nefret ettim burdan, şimdi sevdiğime karar verdim. Gerçi belki de bir yeri baharda sevmek kolaydır ne bileyim. 


 Yarış hızlı başladı
 Lincoln açık ara farkla bitirdi. 
Hiç yorum yok: