1 Aralık 2013 Pazar

Let's Go Hokies!!!

Merhaba;

Geçen hafta arkadaşım bedava bilet bulduk, maça gelmek ister misin dedi? Ne maçıymış o dedim, futbol maış dedi. İyi dedim, geleyim. Bir daha ne zaman göreceğim futbol maçı. Tabi ki Amerikan futbolunu kastettiğini anlamışsınızdır.

Maç University of Virginia ile Virginia Tech arasında, UVA'nın kampüsünde: Charlotsville. Yıllardır hep VT galip geliyormuş. Bakalım ne olacak göreceğiz dedim. 

VT'nin maskotu Hokie Bird. Virginia'da çok fazla hindi varmış, hindiden esinlenilmiş bir kuş. UVA'nınki ise şövalye. Çok komik bir animasyon yapmışlardı şövalyenin bu kuşu dövdüğü. Ama kuşun sevimliliğine bakar mısınız? Bu da şövalye. Yok dostum yok yakışıklı değilsin.

Öncelikle Charlotsville'den bahsetmek istiyorum. Burası Falls Church'e iki saat mesafede bir şehir. Hani hep derler ya, Amerika'da kampüsler şehir esasında diye tam da öyleydi. Kendi şehir içi otobüsü falan da olan, devasa bir kampüs şehir. Bütün binalar Boğaziçi Üniversitesi gibi. Kocaman bir Boğaziçi'nde gibisiniz yani. Eminim ki öğrenciler süper zaman geçiriyordur. Ama hocaları düşündüm. Burası sonuçta izole bir ortam. Tamam şehir ama, gene de kampüs yani. Bilmiyorum ben şehir hayatından başka bir hayatta yaşamayı düşünemediğim için belki de. Hatta arkadaşımla uzun uzun tartıştık bu konuyu da. Mesela böyle bir yerde 5 sene doktora yapamam dedim ikna edemedim. Tabii etmeyi de beklemiyorum, herkes çok farklı kültürlerden çıkıp çok farklı hayatlar yaşıyor. Ona göre ilerki hayatında çok artısı olacaksa 5 sene çile çekmek üyük bir dert değilmiş. Bence insan o yaşlarını bir daha geri kazanamayacağına göre, ilerki hayatımda çok etkisi olur diye çile çekmenin anlamı yok. Dediğim gibi herkesin hayatı farklı.


Sabah 9.30 gibi yola çıktık, 11.30 civarında da Charlotsville'deydik. öncelikle karmaşanın içinde arabayı park edecek bir yer aradık. VT'nin pek çok taraftarı da maça gelmiş. Genelde hep Blacksburg'den geliyorlar tabii. Bizim ana kampüs şehrimizde orası. Ama yolda bizim taraftan gelenleri de gördük, arabalarını bayraklarla, flamalarla donatmışlar. Açıkçası üniversite liginde bu akdar fanatiklik beklemiyordum. Arabayı park edecek bir yer bulabildik ama zorlu bir süreçti tabii. Park alanları çoktan dolmuştu. Karşılaştığım manzara beni çok şaşırttı, iki takımın da taraftarları park alanlarında barbeküleri yakmış, biraları, şarapları açmışlar piknik yapıp oyunlar oynuyorlar. Çocuklarını falan da getirmişler. Kimse kimseye küfretmiyor, sadece eğleniyorlar. Bizim de karnımız açtı ama tabii ikimizin de maça ilk defa gelişi olduğu için böyle bir olay beklemiyorduk. Gerçi gene de barbekü falan getirmezdik o ayrı:) Neyse önce stadyumu görelim, sonra yemek yiyelim dedik. Uzun bir yürüyüşün ardından stadyuma ulaştık. Gözlerime inanamadım. bir üniversitenin neden bu kadar büyük bir stadı var diye düşündüm ama sonra stadyumun doluluğunu görünce de şaşırdım. Şükrü Saraçoğlu'ndan büyüktü sanırım stadyum. Öyle anlatayım size. 


 Maç başlamadan, daha çok az insan içeri girmişken. 
Çok kalabalık demiş miydim?

Mesafeler çok fazla. park yerinde stadyuma, ordan restaurantlara, ordan da stada geri yürümek 2-2.5 saat sürdü. 2 mil diyor mesela. 2 diyince aa yürünür yahu diyorsun. Ama km değil o mil. 1 mil 1.6 km değerinde. O yüzden de görmek istediğimiz hiçbir şeyi göremedik. Ancak etrafta gezinerek yemek yiyip stada gittik. Gerçi maç başlaadan 45 dakika önce içeri girmiştik ama etrafı gözlemledim, bandoyu dinledim. daha çok zamanım olsa şehri de gezmek isterdim.

VT Bandosu milleti gaza getirirken. Bence VT atak yaptığında Star wars, Empire Rises çalmaları çok iyiydi. 
Takımlar ısınırken

 Ev sahibi takımın açılış gösterisi. Ponpon kızlar kenardaydı, hem de hava çok soğuk olduğu için eşortmanlılardı. VT sahaya çıkarken

Amerikan futbolu esasen 15'er dakikalık dört çeyrekten oluşuyor ama oyunda o kadar çok duraklama var ki 3 saat sürdü. 4.5 saat süreni duydum, ne diyeyim:) Bence duraklamalar yüzünden heyecanını da kaybediyor oyun. Bir de Amerika'da bu tür şeyler hep reklam. Maç sırasında ara verip reklam gösteriyorlar falan. Çok tuhaf. Kuralları anlamadığımız için de bazı yerleri takip etmekte zorlandık. Hakemin mikrofonu var, açıklama yapıyor seyircilere.  

Maç sırasında da seyirciler karma bir şekilde oturuyor, kavga falan çıkmıyor. Böyle şeyler sadece az gelişmiş ülkelerde oluyor diyeceğim ama Manchester United, Leeds gibi takımların taraftarlarını da unutmuyorum. Holiganlık başa bela. 

 H-0-K-I-E-S: HOOOKIIESS!!!!
 Bunlarda sinirli UVA taraftarı
Çoluk çocuk herkes maç izliyordu.


Biletler 65 dolar gibi fiyatlarla satılıyor. Önce anlılayamadım, kim maça bu akdar para verecek Allah aşkına, Fenerbahçe-Galatasaray derbisi mi bu dedim. Ama stadı görünce anladım ki herkes çok keyif alıyor takımını takip etmekten. Eski mezunlar, yeni öğrenciler, öğrencilerin aileleri bile maçtaydı. Biletler bence çok pahalı tabii. Hani Türkiye'de de 65 liraya bilet satsan üniversite maçına, boş tribünlere oynarsın. Ama bir yandan da bu paralarla öğrencilerine burs veriyorlarmış. O yüzden de acımadım verilen paraya. Sonuçta burda spor bursuyla, sanat bursuyla falan okuyan çok fazla öğrenci var. Zaten maça olan talebi şu adamdan anlamak mümkün değil mi?
 VT taraftarı touchdown sonrası seviniyor.
Topu kalenin içine atmak 3 puan, touchdown denilen 10 yard çizgilerinin ötesine taşıyabilmek 7 puan. Ayağınla vurup kaleden geçirebilirsin belki ama top kucağında ilerlemek ya da o çizginin içindeki bir adama pas vermek çok zor. Top yere değince ya da topu taşıyan adam düşünce oyun duruyor, yeniden pozisyon alınıyor, durduğun yerden devam ediyorsun. Böylece iki ileri bir geri şeklinde ilerliyor oyun. 

Öğlen vakti güneş varken hava fena değildi ama oyunun sonuna doğru artık dayanamaz olmuştum. Sıcaklık 1 derece civarındaydı. Tabii millet başına geleceği biliyor, battaniyelerle, yorganlarla gelmişler ama biz bilemedik ki. Maçın son 54. saniyesinde ne olduğunu anlamadım ama hakem maça 5 saniye ekledi. Soğuktan ağlamak üzereydim. 5 saniye neredeyse 10 dakikaya tekabül edebilir. 

Mutlu son: Kötü bir maçtı galiba, VT'de kötü oynadı gibi geldi bana ama UVA: 6-VT:16. 10 senedir UVA VT'yi yenemiyormuş sanırım. 10 more years diyorlardı. 

Bu maç bitti, önümüzdekilere bakacağız artık diye düşünüyordum ama ligde bitmiş galiba. Hiçbir şeyden emin değilim bu oyunla ilgili, baksanıza hep galiba, sanırım falan diyorum:)

Basketbol, futbol (soccer) gibi heyecanlı bir oyun değil bnece Amerikan Futbolu. Ama ortam süper keyifliydi. Bir sonraki hedefim bir beysbol maçına gitmek. Ona da artık Uğur'la gitsem diyorum. Sosisli yeriz, bira içeriz:)


Hiç yorum yok: