8 Şubat 2015 Pazar

Karlı Günler

Merhaba;

İstanbul'da yaşayanlar olarak pek çoğumuz karlı havaları sevmiyoruz. Eminimki hiçbirimizin  derdi karın yağması değil, zira normal olan karın yağmaması değil. Ama alt yapısı da, üst yapısı da korkunç bir şehirde yaşadığımız için kar yağması demek evimize 5 saatte dönmek, yollarda sefil olmak demek. O yüzden de kar İstanbul'da ne yazık ki sevilmeyen bir misafir.

Bu fotoğrafları geçtiğimiz hafta Eskişehir'deyken çekmiştim. Diz boyu kar vardı, hava soğuktu, Eskişehir - Bilecik yolunda mahsur kalanları saymazsak hayatı etkileyen bir durum değildi. Biz de köye gitmiştik, eski bir nostalji soba yaktık, kestane yedik. Ki sobalı evleri resmen unutmuşuz. Sobanın etrafı sıcak ama mutfağa gitmek bile istemiyorsunuz. 

Esasında köye gitmiştik kısmını biraz açsam iyi olur belki. Biz aslen Eskişehir'li değiliz ama annem 6 aylıkken dedemler Eskişehir'e taşınmış, dedem öğretmendi. Yani bizim Eskişehir'in herhangi bir köyünden de değiliz. Neyse. Annem ve babam yıllardır ekolojik bir ütopya peşindeler, geçtiğimiz sene bunu gerçekleştirdiler. Ufak bir bahçe aldılar, üstünede küçücük (galiba 50 m2) bir ev yaptılar. Hedefleri orda yaşamak, oraya yerleşmek değil zira annem şehirden zaten kopamaz. Ama sabah gidip akşam bile dönebiliyorlar. Ya da bir kaç gün kalabiliyorlar. En güzeli bahçede yetişenler, ve yetişmesini beklediklerimiz. Ağaçlarımız henüz çok küçük, meyve verseler bile birer ikişer meyve verdikleri için bizden önce kuşlara nasip oluyorlar zaten. Ama en  azından domates, salatalık, kabak gibi mevsimlik sebzeleri alabiliyoruz. Ben pek yapamadım ama kardeşim tarlada çalışmak çok keyifli bir iş diyor. Bakalım belki bu yaz çalışırım. İşte size bir kaç karlı gün fotoğrafı. Hazır gene kar geliyor diyorlar, hazırlık olsun.
2 yorum:

Adsız dedi ki...

haha ne güzel fotoğraflarmış yahu. bir an kendi evinizden çektiniz diye heyecanlanmadım değil.

sezenyildirim dedi ki...

Esasında kendi evim tabii annemlerin evi sonuçta ama biraz uzağız:) Beğenmenize sevindim:)