16 Ağustos 2016 Salı

Almanya Son Gün: Darmstad

Geldik bir yolculuğun daha sonuna ne yazık ki. Bunlar bitsin, yenileri gelsin bence:))Biz bu sene baya tatilsiz kaldık esasında. Çok yorgunuz ey okuyucu.

Almanya'da son günümüz Darmstad'ta geçti. Esasında o kadar küçücük bir şehir ki hakkında ne anlatılır bilemiyorum.

Darmstad'a pazar akşamı varmıştık ve Almanya Pazarını gene yaşadık. Yemek yiyecek yer bulamadık, neredeyse her yer kapalıydı. Otelimiz şehir merkezinin biraz dışındaydı, biz de hayli yorulmuştuk. Belki şehir merkezine gitsek bulurduk tabii. Otelin tavsiye ettiği Alman restaurantı da kapalı çıkınca mecburen açık tek yer olan Va Piano'ya oturduk ve bir pizza yuvarladık. İşin komik yanı o gün Almanya maçı kazandığı için biraların bedava olmasıydı:) 

Sabahleyin otobüsle şehir merkezine indik. Esasında pek de bir yer bilmeden dolaştık diyebilirim. Pazartesi olduğu için etraf hayli tenha görünüyordu ama bence genel olarak tenha bi şehirdi zaten. 

Teknik üniversite Darmstad'ta çok önemli bir yer kaplıyor belli ki. Haritada yönümü arıyordum, birisi gelip Almanca olarak bir şeyler söyledi. Almanca bilmiyorum dedim. Bu sefer İngilizce olarak nereye gitmek istiyorsunuz dedi. Teknik Üniversite'ye dedim. Hangi bölüme gideceksiniz dedi. Görmek istiyorum sadece dedim. O anda Türkçe'ye döndük. Türk müsünüz dedi. Evet dedim. Abla burda her yer üniversite şu yoldan ilerlersen görürsün binalarını dedi. Teşekkür edip ayrıldık.  Meydanın boşluğuna bakar mısınız? İnsan yok resmen. İşte mesela şu yukardaki bina üniversitenin bir binası. Hayalimde kiremitlerden yapılmış üniversite binaları vardı, bunlar yoktu:) Darmstad sanki 1960larda inşa edilmiş ve orda kalmış gibi. Tabi bizdeki gibi "kentsel" dönüşüm yok ama bana biraz sıkıcı bir şehir gibi geldi. Çirkin daha doğrusu.  

Aşağıdaki park haritada Darmstad'ın en uç noktası olarak görülüyordu. Oraya kadar gidemeyiz oo demiştik ilk baktığımızda haritaya. Sonra bir baktık ordayız. Ne bilelim bu kadar küçük olacağını şehrin:) 


Yukardaki havuzlar gölden ayrılmış, Almanlar baya yüzüyordu. Aklıma masmavi Ege geldi. Neden bizim kıyılarımıza aşık oldukları o kadar belli ki. Türkiye'de büyüyen birisi şu suda bırakın yüzmeyi, ayağını sokmaz. Pis diye demiyorum, muhtemelen de temizdir zaten. Sadece bulanık:)

Darmstad ile ilgili en güzel şey çok çok yeşil olmasıydı. Yukardaki gibi evlerde yaşayabilirsiniz, Her yer çok güvenliymiş ve aşağı yukarı bütün evlerde de aynı standart varmış. Bisiklete binmek, koşmak, yüzmek en çok yapılan aktivitelerden gibi anladım ben. Yeşillik içinde kaybolabilirsiniz.  Muhteşemdi gerçekten de. Çirkin bir şehir olmasına rağmen yaşamak keyifli oluyor gibi algıladım ben şahsen. 

Almanya'nın tadı damağımda kaldı benim. Umarım daha uzun bir gezi yapmam da mümkün olur. Hatta ne gezisi ayol, elektrik mühendisiyim ben. Gideyim çalışayım oralarda. Dinimiz amin:)


Hiç yorum yok: